Popękane naczynka. Sprawdź, czym jest cera naczynkowa.

Jednym z najbardziej wrażliwych typów skóry jest cera naczynkowa. Problem rozszerzonych i popękanychnaczynek może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej dotyczy osób z bardzo jasną karnacją, jednak nie jest to regułą. Czym dokładnie są i skąd się biorą zaczerwienienia? Co zrobić, gdy już się pojawią? Kiedy można pomyśleć o zabiegu laserowego zamykania naczynek? Na te i inne pytania odpowiadają kosmetolodzy z gabinetu medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu – sprawdź!

Cera naczynkowa – co warto o niej wiedzieć?

Skóra naczynkowa jest bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zazwyczaj jest cienka, sucha, skłonna do czerwienienia się oraz podrażnień. Rumieniowi towarzyszą czasami drobne niedoskonałości. Zdaniem dermatologów przyczyną zmian mogą być między innymi predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, immunologiczne bądź czynniki środowiskowe takie jak:

  • nieodpowiednia, wysoko przetworzona dieta,
  • utrzymujący się stres,
  • długotrwała ekspozycja na światło słoneczne,
  • częste przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura,
  • palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu,
  • stosowanie maści sterydowych.

Według lekarzy medycyny estetycznej na wystąpienie popękanych naczynek bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Zmiany najczęściej dotyczą twarzy – w szczególności policzków i okolic nosa. Jednak niekiedy mogą pojawić się również na szyi, dekolcie bądź nogach. Bardzo wiele kobiet z cerą naczynkową odruchowo sięga wtedy po maskujące kosmetyki do makijażu, aby wyrównać koloryt i zatuszować niedoskonałości. Warto pamiętać jednak, że nieumiejętnie dobrane preparaty kosmetyczne mogą dodatkowo nasilić rumień.

Jak prawidłowo dbać o cerę naczynkową?

Skóra naczynkowa wymaga szczególnej uwagi oraz wielokierunkowego działania. Stres, aktywność fizyczna, codzienna pielęgnacja, ale też dieta – to wszystko ma tutaj znaczenie. Również, jeśli zdecydujesz się na zabieg laserowego zamykania naczynek w gabinecie medycyny estetycznej, warto oprócz tego wprowadzić w życie kilka zdrowych nawyków.

  1. Pij dużo wody – cienka skóra twarzy ma naturalną tendencję do przesuszania się.
  2. Sięgaj jak najczęściej po świeże owoce i warzywa – po pierwsze zawarta w nich woda bardzo dobrze nawadnia organizm, do tego są one bogate w witaminy niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji.
  3. Zadbaj o urozmaiconą, pełnowartościową dietę – skóra odpowiednio odżywiona od środka jest piękna także na zewnątrz.
  4. Wyeliminuj z menu alkohol, ostre przyprawy, produkty przetworzone, ogranicz mocną kawę.
  5. Unikaj gorących kąpieli i sauny.
  6. Do codziennej pielęgnacji wybieraj dermokosmetyki – kupuj wyłącznie produkty hipoalergiczne bez parabenów, silikonów, SLS-ów oraz alkoholu.
  7. Jeśli czujesz potrzebę zamaskowania popękanych naczynek makijażem, szukaj produktów z możliwie naturalnym składem.

Co jeszcze? Myśl pozytywnie! Skóra twarzy bardzo silnie reaguje na emocje. Jeśli więc na co dzień dużo się przejmujesz, postaraj się to zmienić. Idź na spacer albo na jogę, spędzaj czas w otoczeniu przyrody oraz poznaj skuteczne techniki redukcji stresu.

Jakie kosmetyki do skóry naczynkowej polecają dermatolodzy?

W pielęgnacji cery z rozszerzonymi naczynkami najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki. Wykazują one silne działanie pielęgnujące, przeciwzapalne i kojące. Zawierają szereg naturalnych substancji, które:

  • zmniejszają obrzęk, zaczerwienienie, podrażnienie,
  • przyspieszają gojenie się zmian trądzikowych,
  • głęboko nawilżają, łagodzą przesuszenie,
  • uszczelniają ścianki naczynek krwionośnych,
  • odżywiają i uelastyczniają skórę, odbudowując jej naturalną barierę obronną.

W składzie dobrych dermokosmetyków do cery naczynkowej znajdziesz między innymi masło shea, olej ze słodkich migdałów, ekstrakt z pestek winogron, witaminy C i E. A także liczne substancje nawilżające, które zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Latem warto wybierać kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Czego unikać? Przede wszystkim kosmetyków, które zawierają w składzie sztuczne barwniki, zapachy, substancje drażniące. W przypadku preparatów do oczyszczania twarzy szukaj takich bez SLS-ów i innych agresywnych detergentów. W produktach do makijażu zwracaj uwagę na silikony – sięgaj po podkłady/korektory bez ich dodatku. Unikaj także peelingów mechanicznych – nawet te domowe, np. z kawy lub innych naturalnych składników nie są najlepszym pomysłem. Ostre drobinki będą silnie podrażniać skórę oraz zaogniać rumień. Zamiast tego postaw na delikatne peelingi enzymatyczne. Zdecydowwnie trzeba unikać również kosmetyków rozgrzewających. Powodują one rozszerzenie naczynek a co za tym idzie utrwalenie niepożądanych zmian.

Jak można leczyć cerę z pękającymi naczynkami?

Mogłoby się wydawać, że pękające naczynka są jedynie defektem kosmetycznym. Niestety jest inaczej – nieleczone mogą z czasem przekształcić się w żylaki albo doprowadzić do pojawienia się trądziku różowatego. Jeśli więc od jakiegoś czasu próbujesz różnych metod, a mimo to problem nie znika, możesz udać się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej. Jednym ze sposobów na pozbycie się niedoskonałości jest laserowe zamykanie naczynek.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Jest to metoda leczenia zmian naczynkowych, w której używa się specjalnego lasera emitującego światło o określonej długości fali. Wiązka światła wnika w tkanki, po czym na poziomie naczynek przekształca się w energię cieplną, powodując ich skuteczne zamknięcie. Moc głowicy oraz długość fali świetlnej dostosowuje się indywidualnie do rodzaju, a także umiejscowienia zmian. Laserowe zamykanie naczynek daje dobre efekty w pozbywaniu się drobnych, ale też rozległych niedoskonałości, zarówno powierzchownych, jak i położonych głębiej.

W ten sposób da się usunąć np. pajączki, rumienie, naczyniaki na twarzy, szyi, dekolcie czy nogach. Efekty mogą być widoczne natychmiast, jednak zależy to przede wszystkim od wielkości oraz stopnia nasilenia zmian. Pojedyncze, niewielkie uszkodzenia znikają zazwyczaj po jednym seansie. W przypadku tych bardziej rozległych potrzeba kilku sesji laserowych gabinecie medycyny estetycznej. Taki zabieg jest nieinwazyjny i praktycznie bezbolesny. Głowica lasera wyposażona jest w specjalny system chłodzący, co dodatkowo zwiększa komfort pacjenta.

Jak postępować po zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Bezpośrednio po zabiegu laserowego zamykania naczynek może wystąpić delikatne zaczerwienienie i obrzęk, czasem towarzyszą mu uczucie pieczenia oraz gorąca. To normalna reakcja, którą nie należy się przejmować. Objawy powinny zmniejszyć się już po kilku godzinach oraz minąć samoistnie po kilku dniach. W przypadku nasilonych dolegliwości można zastosować okłady chłodzące, które skutecznie zmniejszą obrzęk i ukoją ból.

Gojenie się skóry po laseroterapii trwa krótko. Jednak podobnie jak po większości zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej o cerę należy zadbać w tym czasie w szczególny sposób. O czym warto pamiętać?

  1. Przez kilka pierwszych dni do mycia twarzy używaj czystej wody bez mydła.
  2. Unikaj kosmetyków zawierających substancje drażniące, np. kwas salicylowy, alkohol, retinol.
  3. W pierwszych dniach po laserowym zamykaniu naczynek nie wykonuj makijażu.
  4. Uważaj na słońce – stosuj dermokosmetyki z wysokim filtrem UVA i UVB (SPF 50).
  5. Przez okres dwóch tygodni zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także z jacuzzi, basenu, sauny.

Poza tym unikaj też miejscowego przegrzewania leczonej okolicy – latem noś luźne, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Jeśli zabieg dotyczył twarzy, pokochaj kapelusze z dużym rondem!

Kiedy warto pomyśleć o laserowym zamykaniu naczynek?

Popękane naczynka mogą pojawić się na twarzy, ale też w innych okolicach ciała. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie defekt estetyczny – nieleczone mogą przekształcić się w żylaki albo zmiany trądzikowe. O laserowym zamykaniu naczynek można więc pomyśleć, kiedy mimo właściwej pielęgnacji i po wyeliminowaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych zmiany rumieniowe nie znikają albo wręcz przeciwnie – przybierają na sile. Z laserowychzabiegów na twarz i ciało możesz skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu. Masz jeszcze jakieś pytania? Napisz do nas – chętnie Ci doradzimy!

Proponowane zabiegi