Trądzik różowaty – skąd się bierze i jak go leczyć?

Szacuje się, że trądzik różowaty to przypadłość, która dotyka około 10% społeczeństwa. Choroba charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w centralnej części twarzy. Zazwyczaj na policzkach, brodzie, czole oraz w okolicach nosa. Obok ropnych krostek, grudek i bolesnych nacieków zapalnych na skórze pojawia się zaczerwienienie w postaci rumienia. W leczeniu bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta i pielęgnacja, często włącza się również farmakoterapię albo laserowe zabiegi na twarz. Czym dokładnie jest trądzik różowaty? Skąd się bierze oraz jak go leczyć? Wyjaśniają eksperci z gabinetu medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu. Zobacz!

Czym jest trądzik różowaty?

Jest to przewlekły problem dermatologiczny, który objawia się występowaniem na twarzy miejscowych zmian zapalnych o charakterze ogniskowym. Skóra osoby dotkniętej tą przypadłością staje się zaczerwieniona i podrażniona. Rumień najczęściej ma charakter ciągły oraz nasila się pod wpływem stresu, silnych emocji, ale też działania wysokich temperatur czy promieniowania słonecznego. Zaczerwienieniu towarzyszą zazwyczaj liczne wypryski, zaskórniki i bolesne grudki wypełnione wydzieliną ropną lub płynem surowiczym.

Trądzik różowaty dotyczy wyłącznie osób dorosłych, chociaż niekiedy zwiastuny choroby pojawiają się już w okresie dojrzewania. Może wystąpić u obu płci, jednak najczęściej diagnozuje się go u kobiet około 40. roku życia. Mężczyźni chorują co prawda rzadziej, ale gdy zmiany już się pojawią, stopień ich nasilenia jest zdecydowanie większy.

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Mimo że jest to schorzenie dość częste, jego przyczyny wciąż nie są do końca poznane. Na pojawienie się ognisk zapalnych mogą mieć wpływ:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowości w działaniu układu immunologicznego,
  • nadreaktywność naczynek krwionośnych skóry twarzy,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Zdaniem specjalistów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej szczególnie narażone są osoby z tzw. I albo II fototypem skóry. Czyli o jasnej karnacji, oczach oraz włosach. Według dermatologów trądzik różowaty wywołać mogą również czynniki środowiskowe takie jak utrzymujący się stres, zła dieta, ale też niewłaściwe zabiegipielęgnacyjne. A także częste spożywanie alkoholu czy stosowanie niektórych leków, głównie maści sterydowych. Wielu lekarzy wskazuje również na bezpośredni związek między pojawieniem się zmian trądzikowych a zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. 

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Choroba składa się z kilku faz, w zależności od stopnia zaawansowania daje inne objawy. Początki są zazwyczaj mało charakterystyczne. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie typowe dla cery naczynkowej. Rumień występuje głównie na policzkach, czasami też na brodzie, czole, nosie. Zmieniona skóra twarzy staje się przy tym napięta, a także nieco cieplejsza. Niekiedy zaczerwienieniu towarzyszy dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia czy szczypania. Z reguły w pierwszej fazie choroby objawy nie występują cały czas, a pojawiają się w określonych sytuacjach. Głównie pod wpływem działania słońca oraz wysokiej temperatury, a także po niektórych posiłkach, szczególnie tłustych i pikantnych. Z biegiem czasu zmiany skórne stopniowo się utrwalają.

W kolejnym stadium pojawiają się bolesne grudki bądź krosty, którym towarzyszy obrzęk twarzy. Cera staje się szorstka w dotyku, przesuszona, nadreaktywna. W zależności od obrazu klinicznego literatura źródłowa z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej opisuje kilka postaci trądziku różowatego. Najczęściej występujące to:

  • rumieniowa z teleangiektazjami, czyli widocznymi gołym okiem rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi,
  • grudkowo-krostkowa, kiedy na skórze twarzy oprócz zaczerwienienia pojawiają się również grudki i krostki,
  • z dominacją zmian przerostowych, gdy pod skórą tworzą się liczne nacieki zapalne wykazujące tendencję do zlewania się ze sobą. Ta postać dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 40-60 lat.

Najrzadziej występującą odmianą jest trądzik różowaty oczny, który objawia się łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. A także nadwrażliwością na światło, przewlekłym stanem zapalnym brzegów powiek oraz spojówek.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego jest procesem długotrwałym, a jego forma zależy od postaci i stopnia zaawansowania choroby. Podstawą są zawsze właściwe zabiegi pielęgnacyjne twarzy. Należy wybierać hipoalergiczne dermokosmetyki bogate w składniki, które:

  • pielęgnują,
  • nawilżają,
  • łagodzą podrażnienia,
  • działają przeciwzapalnie,
  • wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka.

Ważnym elementem kuracji jest też dieta. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz naturalne menu bogate w świeże owoce i warzywa. Unikaj potraw nasilających rumień i zmiany zapalne – czyli przetworzonych, pikantnych, gorących, a także nabiału, czekolady, alkoholu, mocnej kawy.

Jeśli chodzi o leczenie dermatologiczne, zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię miejscową, w cięższych przypadkach również doustną. Wartą rozważenia alternatywą są laserowe zabiegi na twarz gabinecie medycyny estetycznej. Laseroterapia bywa stosowana jako główna albo pomocnicza metoda leczenia. Jest nieinwazyjna oraz nie wyłącza pacjenta z codziennego życia.

Na czym polega laserowe leczenie trądziku różowatego?

W przypadku trądziku różowatego stosuje się laser przeznaczony dla skóry naczynkowej. Za pomocą wiązki światła o określonej długości fali docieramy punktowo do uszkodzonych naczynek, zamykając je. Dzięki temu działamy jedynie miejscowo, natomiast nie uszkadzamy zdrowej tkanki. Pojedyncza sesja laserowego usuwania trądziku trwa około 15-20 minut. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, więc nie wymaga znieczulenia. Jest także nieinwazyjny, czyli nie naruszamy tutaj ciągłości skóry. Głowica wyposażona jest w system chłodzący, który dodatkowo zwiększa komfort pacjenta podczas seansu. Po laserze skóra twarzy goi się szybko, wymaga jedynie przez pewien czas odpowiedniej pielęgnacji.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego na twarz?

Na tego typu zabieg w gabinecie medycyny estetycznej najlepiej zdecydować się wiosną, jesienią lub zimą, ewentualnie późnym latem. Wysoka temperatura utrudnia gojenie się wszelkich zmian skórnych, dlatego lepsze są w tym przypadku chłodniejsze pory roku. O czym jeszcze pamiętać?

  1. Co najmniej na miesiąc przed terminem wizyty unikaj opalania – zarówno na słońcu, jak i w solarium.
  2. Na 3 tygodnie przed zabiegiem laserowym odstaw zioła oraz leki o działaniu fotouczulającym.
  3. W tym czasie zrezygnuj również z peelingów i innych metod pielęgnacyjnych o działaniu złuszczającym.
  4. Na dobę przed umówioną wizytą nie spożywaj alkoholu.
  5. W dniu zabiegu nie nakładaj na twarz makijażu ani żadnych innych kosmetyków.

Jak postępować po zabiegu?

Dla osiągnięcia najlepszych efektów terapii również po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej należy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Przede wszystkim unikaj słońca, a kiedy wychodzisz na zewnątrz, stosuj dermokosmetyki z wysokim filtrem UVA i UVB (SPF 50). Przez okres kilku tygodni po zabiegu laserowymzrezygnuj z gorących kąpieli oraz sauny, a także z basenu, jacuzzi, intensywnego wysiłku fizycznego. Zamiast tego wskazane są spacery na świeżym powietrzu i delikatne aktywności.

Zadbaj również o odpowiednią pielęgnację cery. Czytaj uważnie etykiety kosmetyków – wybieraj produkty z możliwie naturalnym, jak najkrótszym składem. Nazwy takie jak SLSPEGAlcoholSalicylic acidGlycolic acid,Retinol powinny wzbudzić Twoją czujność. Bezpośrednio po zabiegu najlepiej przemywać skórę twarzy czystą wodą oraz zrezygnować całkowicie z makijażu. O dokładne wskazówki dotyczące tego, jak dbać o cerę po laseroterapii, zapytaj w gabinecie medycyny estetycznej. Twój dermatolog lub kosmetolog z pewnością coś Ci podpowie.

Laserowe zabiegi na twarz w Beauty Medica!

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, który często ustępuje samoistnie, różowaty ma charakter przewlekły. Okresy częściowej remisji objawów przeplatają się tutaj z fazami zaostrzeń. Dlatego w przypadku pojawienia się problemu postaw na wielokierunkowe działanie. Zdrowa dieta, odpowiednia pielęgnacja w połączeniu z zabiegami laserowymi na twarz potrafią dać bardzo dobre efekty. Z laseroterapii możesz skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu. Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość!

Proponowane zabiegi