Plamy rubinowe – czym są, jak powstają i jakie występują metody ich usuwania?

Jednym z powszechniejszych problemów, jaki zgłaszają pacjenci odwiedzający gabinet medycyny estetycznejBeauty Medica w Toruniu, stanowią plamy rubinowe. Są to naczyniaki starcze o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu, które pojawiają się na skórze głównie u osób po ukończeniu trzydziestego roku życia. Chociaż są niegroźne, mają duży wpływ na urodę. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać te zmiany, a także, jakie metody ich usuwania proponuje współczesna medycyna estetyczna. Zapraszamy do lektury!

Punkty rubinowe – skąd się biorą i jakie są przyczyny ich powstawania?

Określane mianem naczyniaków starczych plamy rubinowe stanowią niezłośliwe zmiany skórne. Przybierają postać wypukłych czerwonych lub fioletowych grudek wyraźnie odgraniczonych od reszty naskórka. Najczęściej są zlokalizowane w obrębie tułowia i ramion, ale mogą też występować w wielu innych miejscach na ciele. Jeśli chodzi o przyczyny ich powstawania, wciąż nie zostały dokładnie poznane. Przypuszcza się jednak, że na ich rozwój mogą wpływać między innymi takie czynniki jak:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
  • zmiany hormonalne (ciąża, karmienie piersią, menopauza),
  • dieta obfitująca w kawę, alkohol oraz ostre przyprawy,
  • choroby wątroby,
  • przewlekły stres.

Występowanie punktów rubinowych jest spowodowane zbyt gwałtownym rozrostem naczyń krwionośnych ulokowanych tuż pod powierzchnią skóry. Proces ich rozwoju często przebiega dość dynamicznie, dlatego zmiany te mogą pojawić się na naskórku nawet w ciągu kilku dni. Naczyniaki starcze są problemem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jak wyglądają i czym się charakteryzują naczyniaki starcze?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, plamy rubinowe stanowią łagodne zmiany skórne w postaci niewielkich czerwonawych punktów. Ich średnica najczęściej nie przekracza kilku milimetrów. Typowe naczyniaki nie rozrastają się, nie krwawią, nie swędzą oraz nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Nie mają też tendencji do złośliwości, dlatego nie przeobrażają się w nowotwory skóry. Trzeba jednak mieć świadomość, że na skutek nierozsądnego korzystania ze słońca czy z solarium, na ciele mogą pojawić się znamiona, które swoim wyglądem będą przypominać naczyniaki. Jeśli zaczną zmieniać swój kolor lub kształt, wówczas można odwiedzić gabinet medycyny estetycznej, by upewnić się, czy aby na pewno są wyłącznie defektem kosmetycznym. W razie wątpliwości lekarz skieruje na dodatkowe badania diagnostyczne.

Plamy rubinowe niekiedy bywają błędnie utożsamiane z:

  • teleangiektazjami (tzw. pajączkami naczyniowymi),
  • trądzikiem różowatym,
  • czerniakiem,
  • naczyniakami jamistymi.

Nie ma sposobów, które pozwoliłyby na zapobieganie zmianom rubinowym. Plamy te występują u wielu osób, jednak niektóre z nich nawet nie zauważają ich na swojej skórze. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem.

Plamy rubinowe – kiedy stanowią powód do niepokoju?

Jeśli naczyniakom nie towarzyszą żadne inne objawy, wówczas rzadko zwiastują chorobę. Jeżeli wyglądają nieestetycznie, można zdecydować się na ich usunięcie poprzez odpowiednie zabiegi na twarz lub ciało, jakie oferuje obecnie medycyna estetyczna. Warto jednak uważnie obserwować te zmiany na skórze. W sytuacji, gdy zaczną krwawić, rozrastać się lub swędzieć, warto wybrać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o rozpoczynającym się procesie nowotworowym. Dobrze jest też pamiętać o zabezpieczaniu się przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Taka ochrona jest szczególnie ważna w przypadku osób, które mają na ciele wiele punktów rubinowych.

Kiedy można zdecydować się na usunięcie zmian rubinowych?

Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na pozbycie naczyniaka. Większość osób podejmuje taką decyzję ze względów estetycznych lub w sytuacji, kiedy zmiana zaczyna krwawić. Można też rozważyć usunięcie plamy, jeśli znajduje się w miejscu na ciele narażonym na częste drażnienie (np. przez ramiączka czy zapięcie biustonosza). Plamy rubinowe same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dlatego nie wszyscy zgłaszają się z nimi do lekarza. Jeśli jednak zależy Ci na zlikwidowaniu tego defektu kosmetycznego, jest to jak najbardziej możliwe. Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje wiele nowoczesnych technologii, przy których użyciu można bezpiecznie i w szybki sposób pozbyć się punktów rubinowych.

Eliminacja naczyniaków za pomocą krioterapii i elektrokoagulacji

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodę leczenia plam rubinowych stanowiła krioterapia. Dzisiaj coraz częściej zastępują ją nowoczesne zabiegi laserowe, które są oferowane przez wiele gabinetów medycyny estetycznej. Terapia zimnem znajduje zastosowanie u osób w różnym wieku i pozwala na usuwanie różnych zmian skórnych, w tym naczyniaków starczych. Do zabiegu wymrażania wykorzystuje się najczęściej ciekły azot o bardzo niskiej temperaturze. Jest on aplikowany na plamę rubinową za pomocą specjalnego urządzenia kriochirurgicznego. W ten sposób dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, spadku temperatury tkanek oraz zahamowania procesów metabolicznych. Na skutek zamrożenia zmiany powstaje niewielki pęcherzyk, który zwykle odpada samoistnie po około czternastu dniach.

Inną metodą usuwania niepożądanych punktów rubinowych jest elektrokoagulacja. Polega ona na likwidacji zmian dermatologicznych przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Za pomocą specjalnych elektrod doprowadza się do kontrolowanego ścięcia białka w tkankach naczyniaków. Następnie zostaje ono wchłonięte przez układ krwionośny oraz wydalone z organizmu. Taka procedura pozwala na trwałe usunięcie czerwonych grudek. Warto wiedzieć, że zabieg elektrokoagulacji nie jest całkowicie bezbolesny. W przypadku zmian zlokalizowanych na dużym obszarze ciała niekiedy konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Laserowe usuwanie plam rubinowych

Alternatywą dla wyżej opisanej krioterapii oraz elektrokoagulacji są zabiegi laserowe, które ma w ofercie gabinetmedycyny estetycznej Beauty Medica. W naszej placówce do usuwania zmian rubinowych wykorzystujemy najnowszej generacji platformę laserową Alma Dye-VL wyposażoną w nowoczesną głowicę. Zabieg jest bezpieczny, odbywa się bez ingerencji chirurgicznej i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Urządzenie używane podczas kuracji wywołuje selektywną fototermolizę hemoglobin oraz chromoforów znajdujących się w tkankach naczyniaków, skutecznie zmniejszając widoczność tych nieestetycznych zmian. Zaawansowana głowica z innowacyjnym systemem chłodzącym zapewnia pacjentom wysoki komfort oraz eliminuje ryzyko poparzenia skóry. Laser, którym się posługujemy, gwarantuje wysokie bezpieczeństwo. Wiązka energii jest skierowana wyłącznie na plamę rubinową i nie powoduje uszkodzenia otaczających komórek.

W przypadku zmian rubinowych zadowalające efekty uzyskuje się zazwyczaj po 1-2 zabiegach laserowych Alma Dye-VL. Warto zaznaczyć, że przeciwwskazań do laseroterapii jest stosunkowo niewiele, dlatego z takiej metody usuwania naczyniaków może skorzystać praktycznie każdy. Wyjątkiem jest nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, ciąża, opalenizna oraz przyjmowanie preparatów uwrażliwiających naskórek na światło.

Chcesz bezpiecznie pozbyć się plam rubinowych? Zobacz propozycje Beauty Medica!

Manifestujące się jako czerwone lub fioletowe punkty na ciele naczyniaki starcze nie muszą być Twoim problemem. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianych plamek z brzucha, szyi, pleców lub kończyn, możesz umówić się na wizytę w Beauty Medica w Toruniu przy ulicy Mikołaja Reja. Nasz gabinetmedycyny estetycznej dysponuje wykwalifikowaną kadrą oraz najnowocześniejszą aparaturą. Zabiegi laserowe na twarz i ciało z użyciem platformy Alma Dye-VL, które proponujemy, stanowią jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zmian naczyniowych. Przy okazji likwidacji plam rubinowych następuje wygładzenie skóry, poprawa jej napięcia oraz gęstości.

Proponowane zabiegi