Depilacja laserowa – najczęściej zadawane pytania

Czy jest możliwe usunięcie owłosienia „raz na zawsze”?

Efekt trwałego usunięcia owłosienia jest możliwy – gwarantuje go medyczny laser diodowy Vectus Palomar. Dzięki zastosowaniu skupionej wiązki energii lasera diodowego, laser Vectus Palomar najnowszej generacji usuwa włosy na całe życie. Oprócz gwarancji trwałej utraty owłosienia, ten rodzaj lasera jest także bezpieczny dla pacjenta, ponieważ siła lasera jest automatycznie dostosowywana do indywidualnych właściwości skóry pacjenta. Skuteczność depilacji laserem Vectus jest „wieczna”, jedynie w sporadycznych przypadkach zaleca się, po 2-4 latach od ostatniej wizyty, wykonanie jednego zabiegu „przypominającego”.

zabieg depilacji laserowej
depilacja-pachwiny

Od czego zależy trwałość zabiegu depilacji?

Trwałość zabiegu depilacji jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju technologii zastosowanej podczas zabiegu.

Fotoepilacja IPL, SHR oraz I-light – nie usuwają włosów definitywnie i dlatego ich efekt jest widoczny wyłącznie w przypadku systematycznego wykonywania zabiegów. Nawet po serii 10-15 zabiegów na daną partię ciała, włosy odrosną całkowicie w okresie od sześciu miesięcy do roku.

Trwały efekt depilacji zapewnia skorzystanie z zabiegu na medycznym laserze diodowym, który wytwarza skupioną, monochromatyczną wiązkę światła. Energia w tej postaci dociera precyzyjnie do włosa, jego cebulki oraz macierzy włosa – usuwając go definitywnie i bez możliwości odrośnięcia.

Dlaczego nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu?

Na całym ciele dorosłego człowieka istnieje około pięciu milionów mieszków włosowych – z każdego z nich wyrasta jeden włos. Aby dobrze zrozumieć odpowiedź na zadane pytanie, trzeba poznać cykl wzrostu włosa, który składa się z trzech etapów, tzn. okresu wzrostu, okresu obumierania i okresu spoczynku. Światło lasera medycznego skutecznie usuwa tylko te włosy, które są w fazie wzrostu, ponieważ tylko w przypadku włosów w tej fazie, energia lasera może dotrzeć do dna włosa i zniszczyć macierz włosa i brodawkę. Pozostałe włosy, będące w fazie obumierania lub spoczynku – są odporne na działanie lasera – i trzeba zaczekać aż przejdą w fazę aktywnego wzrostu, aby mogły być trwale usunięte. Stąd konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu, aby upewnić się że wszystkie włosy zostały bezpowrotnie usunięte.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że organizm posiada zdolność regeneracji. Dlatego nawet po kilku latach może zdarzyć się, że niektóre brodawki włosowe będą się odnawiać i może pojawić się konieczność wykonania zabiegu „przypominającego”.

Ile razy trzeba powtórzyć zabieg depilacji laserowej?

Z reguły wykonuje się minimum 5-6 zabiegów na poszczególne partie ciała. Natomiast może być ona różna u poszczególnych osób.. Ilość zabiegów zależy także od koloru skóry oraz odcienia i grubości włosów. Istotne znaczenie ma również ilość włosów – im rzadsze owłosienie tym mniej zabiegów.

Po ilu zabiegach jest widoczny efekt depilacji laserowej?

Efekt usuwania owłosienia laserem jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu laseroterapii, przez około 2-3 tygodnie (w zależności od partii ciała) włosy „wypadają” ze skóry. Na przykład, po depilacji bikini albo pach efekt widać wyraźnie już po 2 tygodniach, a po depilacji nóg albo pleców trzeba poczekać 3 tygodnie.

Zabiegi wykonuje się w serii 4-5 cykli zabiegowych w odstępach czasowych, charakterystycznych dla danej partii ciała. Konieczność zachowania odstępów czasowych między zabiegami wynika z faktu, że każdy włos może aktualnie znajdować się w jednej z trzech faz wzrostu, a laser usuwa owłosienie jedynie w fazie aktywnego wzrostu (tzw. anagen). Tak więc, do kolejnego zabiegu musi minąć odpowiednia ilość czasu, aby pozostałe włosy (z fazy przejściowej i fazy spoczynku) mogły przejść do fazy aktywnego wzrostu i zostać usunięte.

W jakich odstępach czasu należy powtórzyć zabieg usuwania owłosienia laserem, aby był trwały?

Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza przy zastosowaniu następujących interwałów (okresów) między zabiegami:

  • epilacja twarzy (baczki, broda, szyja, górna warga) – 4 tygodnie 
  • epilacja ramion, pach, brzucha, klatki piersiowej, przedramion lub dłoni – 5-6 tygodni
  • linia bikini (bikini płytkie) –7-8 tygodni
  • bikini brazylijskie (bikini całkowite), bikini french (bikini z paseczkiem), linia stringów – 5-6 tygodni
  • plecy – 8-10 tygodni
  • nogi (depilacja stóp, łydek, kolan lub ud) – 8-10 tygodni

Czy warto rozpoczynać serię zabiegów, jeśli mieszkam poza Toruniem?

Oczywiście, że tak. Odległość od miejsca wykonywania depilacji nie jest żadną przeszkodą. Nie istnieją również przeciwwskazania do podróżowania po zabiegu, zarówno samochodem jak i środkami komunikacji publicznej. Biorąc pod uwagę znacznie niższe ceny obowiązujące w Toruniu (porównując do większych miast), osoby korzystające z usług Beauty Medica dojeżdżają z większych miast oddalonych o całkiem znaczne odległości (np. Gdańsk, Warszawa, Poznań, Łódź) oraz z okolicznych miast (Brodnica, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Koronowo, Rypin, Świecie, Sierpc, Włocławek), w których oferta nie zawsze obejmuje najnowsze i najskuteczniejsze zabiegi.

Po skorzystaniu z zabiegu IPL, włosy pod pachami odrosły po około roku. Czy tak powinno być?

To pytanie często zadają klientki, które nas odwiedzają po raz pierwszy, a wcześniej korzystały z zabiegów na urządzeniach wykorzystujących technologię IPL (E-light) lub SHR. Technologia IPL (Intense Pulsed Light – intensywne pulsujące światło) nie używa skoncentrowanego promieniowania laserowego, a jedynie wiązkę światła o rozproszonym spektrum – dlatego zabiegi wykonane przy jej użyciu nie są trwałe.

Taka sama jest zasada działania nieco nowocześniejszej technologii o nazwie SHR, w której skrócono czas trwania zabiegu, jednak skuteczność pozostała na tak samo niskim poziomie.

Odpowiadając na pytanie… Efekty serii 10-15 zabiegów na tzw. „laserze IPL”, są widoczne maksymalnie od 6 miesięcy do roku. Po tym czasie włosy odrastają i zabiegi trzeba powtarzać „bez końca”.