Przygotowanie do depilacji laserowej

Przede wszystkim nie należy wyrywać włosów z partii ciała, z której chcemy trwale usunąć owłosienie co najmniej od 1 do 3 miesięcy przed zabiegiem. Należy pamiętać, że to zawarta we włosie melanina naprowadza światło lasera, więc w skórze musi znajdować się włos, który ma zostać usunięty. Aby wiązka skutecznie zadziałała na pigment we włosie, nasza skóra powinna zawierać możliwie jak najmniej aktywnej melaniny, dlatego nie należy intensywnie się opalać na około miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie można też używać kremu do depilacji, kosmetyków z kwasami AHA i BHA, oraz kremów z retinoidami (witamina A). W dniu zabiegu należy ogolić żyletką partię ciała, która ma zostać poddana zabiegowi laserowego usuwania owłosienia. Nie należy aplikować na nią żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych: kremów, balsamów czy w przypadku depilacji pach – antyperspirantów. Kosmetyki takie mogą sprawić, że światło lasera nie zostanie zaabsorbowane przez skórę, co za tym idzie zabieg będzie mniej efektywny.

Depilacja laserowa – odstępy między zabiegami

W związku z naturalnym cyklem wzrostu włosa, niemożliwe jest usunięcie wszystkich włosów podczas jednego zabiegu. Cykl wzrostu włosa dzieli się na 3 fazy: anagen, katagen, telogen, czyli kolejno: faza wzrostu, faza przejściowa i faza spoczynku. Nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie jednocześnie, dlatego konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

fazy-wzrostu-włosa

ANAGEN to aktywna faza wzrostu włosa. W jej trakcie komórki w mieszku włosowym intensywnie się dzielą, aby wyprodukować nowy włos. Cebulka włosa jest połączona z macierzą i odżywiana poprzez naczynia przylegające do mieszka.

KATAGEN – faza przejściowa wzrostu włosa. Procesy przebudowy, zachodzące w korzeniu, powodują zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, a wreszcie zanik jego macierzy. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry.

TELOGEN czyli faza spoczynku. Włos powoli obumiera i nie przechodzą w nim już procesy przemiany materii. Zrogowaciały, powoli wysuwa się ze skóry. Najczęściej cebulka samoistnie opuszcza mieszek włosowy, niekiedy jednak wypychana jest przez nowy włos w fazie anagenu.

Najlepszą fazą na usunięcie włosa jest anagen, czyli faza pierwsza. Wtedy włos najlepiej związany jest z macierzą włosa, zapewniającą mu odżywienie i substancje budulcowe. Melanina zawarta we włosie jest w stanie przetransportować energię z lasera wprost do macierzy włosa, która zostaje uszkodzona i bezpowrotnie obumiera. Włos w tym miejscu nigdy już nie odrośnie.

Efekty depilacji laserowej – kiedy są widoczne?

Już pierwszy zabieg depilacji laserowej prowadzi do trwałego usunięcia od 30 do 40% włosów. Aby całkowicie usunąć owłosienie z danej części ciała konieczne jest wykonanie od 5 do 8 zabiegów (w zależności od indywidualnych predyspozycji, ilość niezbędnych zabiegów może jednak być większa lub mniejsza) w odstępach od 4 do 8 tygodni. Przykładowo przy depilacji laserowej twarzy odstępy zwykle wynoszą 4 tygodnie, natomiast depilując bikini czy pachy między kolejnymi zabiegami powinno minąć od 6 do 8 tygodni.