Depilacja laserowa – odstępy między zabiegami

W związku z naturalnym cyklem wzrostu włosa, niemożliwe jest usunięcie wszystkich włosów podczas jednego zabiegu. Cykl wzrostu włosa dzieli się na 3 fazy: anagen, katagen, telogen, czyli kolejno: faza wzrostu, faza przejściowa i faza spoczynku. Nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie jednocześnie, dlatego konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

fazy-wzrostu-włosa

ANAGEN to aktywna faza wzrostu włosa. W jej trakcie komórki w mieszku włosowym intensywnie się dzielą, aby wyprodukować nowy włos. Cebulka włosa jest połączona z macierzą i odżywiana poprzez naczynia przylegające do mieszka.

KATAGEN – faza przejściowa wzrostu włosa. Procesy przebudowy, zachodzące w korzeniu, powodują zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, a wreszcie zanik jego macierzy. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry.

TELOGEN czyli faza spoczynku. Włos powoli obumiera i nie przechodzą w nim już procesy przemiany materii. Zrogowaciały, powoli wysuwa się ze skóry. Najczęściej cebulka samoistnie opuszcza mieszek włosowy, niekiedy jednak wypychana jest przez nowy włos w fazie anagenu.

Najlepszą fazą na usunięcie włosa jest anagen, czyli faza pierwsza. Wtedy włos najlepiej związany jest z macierzą włosa, zapewniającą mu odżywienie i substancje budulcowe. Melanina zawarta we włosie jest w stanie przetransportować energię z lasera wprost do macierzy włosa, która zostaje uszkodzona i bezpowrotnie obumiera. Włos w tym miejscu nigdy już nie odrośnie.

Ze względu na to, że faza anagenu dla różnych partii ciała nie wygląda tak samo, odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami mogą być różne. Przyjmuje się na przykład, że  odstępy w przypadku depilacji twarzy wynoszą 4 tygodnie, w przypadku bikini, pach, brzucha, torsu, przedramion i ramion, pośladków 6-8 tygodni, a w przypadku pleców i nóg 10-12 tygodni.