Bruksizm

Bruksizm jest to mimowolne zgrzytanie zębami i bardzo silne zaciskanie szczęki. Czynnikami, które mu sprzyjają są wady zgryzu, stres, słaby stan zdrowia, nerwice, uwarunkowania genetyczne oraz zbyt napięte mięśnie poruszające żuchwą.

Najczęściej jednak, bo w aż 60% przypadków u osób dorosłych jest to wynik stresu. Na skutek przeciążenia emocjonalnego dochodzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą i mimo ich prawidłowej budowy anatomicznej, w wyniku stresu, są zbyt mocno napięte.

Nie należy bagatelizować bruksizmu, gdyż nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań.

Może się skończyć bolesnym ścieraniu powierzchni zębów, a napięcie mięśniowe może z czasem przenieść się na inne mięśnie, czy nawet na kręgosłup. Dlatego trzeba zwracać uwagę na pierwsze symptomy mogące świadczyć o bruksizmie, są to: ból głowy, karku, pleców, bóle ucha, przerost mięśni żuchwy.

Botox jest sprawdzoną metoda walki z tym problemem. W trakcie zabiegu ostrzykiwane są nadmiernie napięte mięśnie. Pozwala to na kontrolowane rozluźnienie napięcia i szybką ulgę. Zabieg Botox w gabinecie medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu jest mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Przeprowadza go doświadczony specjalista doktor Maciej Łukasiewicz.

Proponowane zabiegi

• Medycyna estetyczna – botox dr Maciej Łukasiewicz