Czerwone policzki – o czym świadczą i czy istnieją sposoby na zniwelowanie rumieńców?

Coraz większa liczba osób zmaga się z różnego rodzaju niedoskonałościami cery. Jedna z częstszych przypadłości jest związana z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi oraz zaczerwienionymi policzkami. Są to objawy typowe dla cery naczyniowej, która stanowi powszechny problem wielu pacjentów odwiedzających gabinet medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu. Jak pozbyć się czerwonych, piekących plam i co jest ich najczęstszą przyczyną? Na jakie zabiegi na twarz można się zdecydować, aby cieszyć się piękną i zdrowo wyglądającą skórą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź!

Czerwone policzki – skąd tak właściwie się biorą?

W większości przypadków za czerwone, piekące policzki jest odpowiedzialna cera naczyniowa. Zaczerwienie skóry, tzw. rumień, początkowo jest objawem przejściowym. Wraz z biegiem czasu utrwala się, a na twarzy można zaobserwować liczne powierzchownie rozszerzone naczynka. Powody, z których wynikają czerwone policzki, są bardzo różne. Zmiany, które są widoczne w postaci nieestetycznych czerwonych nitek, mogą przybierać na sile na skutek takich czynników zewnętrznych jak:

  • intensywne promieniowanie ultrafioletowe,
  • nagłe wahania temperatury,
  • korzystanie z sauny, solarium,
  • dieta bogata w kawę, alkohol oraz ostre przyprawy,
  • kontakt z twardą, chlorowaną wodą,
  • podwyższenie ciepłoty ciała (gorączka, wysiłek fizyczny),
  • niektóre substancje znajdujące się w kosmetykach (w tym silne detergenty myjące oraz glikol propylenowy).

Charakterystyka i objawy cery naczyniowej

Jak już wyżej wspomnieliśmy, z czerwonymi policzkami najczęściej borykają się osoby z cerą z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Taka skóra jest skłonna do zaczerwienienia, podrażnienia oraz nadmiernie reaktywna. W rzeczywistości jednak tzw. pajączki są też częstym problemem skóry suchej, normalnej, tłustej oraz mieszanej. Napadowy rumień może pojawiać się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Zdrowe naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają. W przypadku cery naczyniowej proces ten jest zaburzony, co prowadzi do pękania i poszerzania się naczynek. U osób, które mają taki typ twarzy, bardzo często występuje też uczucie pieczenia i rozgrzania. Rumień zwykle jest obserwowany w okolicy policzków, ale może pojawić się także na pozostałej części twarzy, a nawet na szyi oraz dekolcie.

Czy czerwone policzki są wyłącznie problemem osób z cerą naczyniową?

Zarumienione policzki są typowym objawem osób posiadających cerę naczyniową lub wrażliwą. Warto jednak wiedzieć, że istnieją też inne przyczyny, które mogą powodować wystąpienie rumienia na twarzy. Jedną z nich jest trądzik różowaty, który przejawia się silnym zaczerwienieniem skóry. Przypadłość ta zazwyczaj rozwija się ze skóry naczyniowej, a pierwsze symptomy są zauważalne około trzydziestego roku życia. W zaawansowanym stadium pojawiają się charakterystyczne grudki i krostki, którym może towarzyszyć obrzęk. W celu zmniejszenia zaczerwienienia często stosuje się zabiegi laserowe, które precyzyjnie niszczą uszkodzone naczynka, wspierają naturalną stymulację tkanek oraz przywracają skórze jednolity, zdrowy koloryt.

Pozostałe jednostki chorobowe, które mogą przyczyniać się do pojawienia się zaczerwienionych policzków to:

  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • zapalenie kontaktowe skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami?

Zanim przejdziemy do rozstrzygnięcia kwestii, jakie zabiegi na twarz najlepiej sprawdzają się w likwidacji czerwonych policzków, pozostańmy jeszcze przez chwilę przy cerze naczyniowej. By zmniejszyć rumień pojawiający się na twarzy, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Do oczyszczania naskórka należy stosować łagodne preparaty bez dodatku alkoholu oraz silnych detergentów myjących. Staraj się sięgać po kosmetyki, które zawierają w swoim składzie związki o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym, niwelującym zaczerwienienie oraz uszczelniającym naczynia krwionośne. Do takich substancji należą między innymi flawonoidy, witamina C oraz witamina B5. Podczas osuszania nie pocieraj skóry zbyt mocno ręcznikiem. Jeśli masz cerę naczyniową lub zmagasz się z trądzikiem różowatym, zrezygnuj też z długich gorących kąpieli. Nawet jeżeli woda nie ma bezpośredniego kontaktu z twarzą, przyczynia się do rozgrzania całego ciała, co skutkuje pojawieniem się rumianych policzków.

W prawidłowej pielęgnacji bardzo ważne jest także unikanie eksponowania cery na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak intensywne promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura oraz nagrzane, wysuszone powietrze. Jeśli chcesz wzmocnić efekty codziennego dbania o skórę z rozszerzonymi naczynkami, z pomocą przyjdą nowoczesne zabiegi laserowe na twarz. Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje wiele możliwości, dzięki którym możesz skutecznie rozprawić się z nieestetycznie wyglądającym zaczerwienieniem.

Jakie zabiegi na twarz pomogą pozbyć się rumieńców?

Istnieje wiele metod przywracania skórze zdrowego, jednolitego kolorytu. Jedną z najbardziej popularnych jest laseroterapia. Zabiegi laserowe, które wykonujemy w gabinecie medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu, pozwalają na bezpieczne usuwanie przebarwień oraz rumienia. Są nieinwazyjne i bezbolesne, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Co więcej, są też precyzyjne – laser dociera głęboko do źródła problemu, skutecznie go eliminując. Odpowiednio dobrana wiązka światła pod względem długości fali i czasu trwania impulsu niweluje rozszerzone naczynka bez uszkadzania struktury okolicznych tkanek. Emitowana energia świetlna pochłaniana przez hemoglobinę jest zamieniana w energię cieplną. Pojedyncze impulsy powodują zapadnięcie się naczyń, co wywołuje natychmiastowy efekt rozjaśnienia skóry i ujednolicenia jej kolorytu.

Zabiegi laserowe umożliwiające usuwanie przebarwień oraz czerwonych policzków zawsze powinny być poprzedzone konsultacją lekarską. Na podstawie oględzin i przeprowadzonego wywiadu lekarz dobiera źródło i moc impulsów, a także decyduje o częstotliwości terapii. U niektórych pacjentów już jedna kuracja daje widoczne rezultaty, u innych konieczne jest poddanie się kilku seriom zabiegów. Osoby, które zdecydują się skorzystać z tej metody, muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Na około miesiąc przed procedurą nie wolno opalać skóry oraz stosować preparatów z retinolem i kwasami owocowymi.

Co jeszcze możesz zrobić, by cieszyć się zdrową, piękną cerą?

Jeśli Twoją zmorą są czerwone policzki, które pojawiają się nie tylko na skutek zawstydzenia, ale także zmiany temperatury czy intensywnego wysiłku fizycznego, zwróć szczególną uwagę na dietę. Właściwie zbilansowany jadłospis ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na kondycję skóry. Zdaniem dietetyków osoby z cerą naczyniową powinny zrezygnować z ostrych przypraw, mocnej kawy oraz z alkoholu. Wskazane jest też unikanie cukrów, które prowadzą do skoków insulinowych i nasilają proces degradacji białek kolagenowych tworzących naskórek. Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega. Związki te są istotnymi składnikami budulcowymi skóry, wspierają procesy regeneracyjne oraz zapobiegają stanom zapalnym i zaczerwienieniom. Na prawidłowy koloryt skóry wpływają też witaminy: A, B, C oraz E.

Laserowe usuwanie czerwonych policzków – szeroka oferta gabinetu Beauty Medica!

Współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele różnych metod leczenia oraz pielęgnacji cery z zaczerwienionymi policzkami. Jeśli zmagasz się z popękanymi naczynkami krwionośnymi, a Twoja twarz jest nadmiernie reaktywna, z pomocą mogą przyjść Ci profesjonalne zabiegi laserowe oferowane przez gabinet medycyny estetycznej Beauty Medica. W naszej placówce przeprowadzamy je przy wykorzystaniu najlepszego w Toruniu lasera Alma Dye-VL. Kuracje są bezbolesne, a ich skuteczność została udowodniona klinicznie. Już dziś zadbaj o swoją cerę i sprawdź przygotowaną przez nas ofertę!

Proponowane zabiegi