Rozstępy – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć

Rozstępy to występujące najczęściej na skórze brzucha, plecach, udach, rękach i piersiach wrzecionowate pasma. Powstają z przyczyn zaburzeń hormonalnych, genetycznych, ciąży czy też w wyniku znacznego wzrostu masy ciała w krótkim czasie. Przyczyną mogą być także zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej lub długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy. Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry, w wyniku jej osłabienia a także w wyniku zerwania tworzących strukturę skórną włókien kolagenowych i elastynowych. Pomimo tego, że rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia warto je zniwelować ze względów estetycznych. Zabiegi medycyny estetycznej przeprowadzane w naszym gabinecie w Toruniu mogą zredukować lub całkowicie usunąć je ze skóry. Poniżej kilka istotnych informacji na ten temat.

Rozstępy – co to takiego

Skóra cały czas jest narażona na mikrouszkodzenia czy przesuszenie. Te czynniki mają znaczący wpływ na obniżenie jej kondycji, zniszczenie ochronnego płaszcza lipidowego. Przyczynia się to do zmniejszenia elastyczności oraz powoduje występowanie nieestetycznych równoległych, wrzecionowatych blizn. Tego typu defekty mogą być spowodowane osłabieniem i przerwaniem sieci włókien kolagenowych, które są najważniejszym elementem struktury skóry. To one odpowiadają za jej jędrność i rozciągliwość. Zabiegi laserowe oferowane przez dermatologię estetyczną mają za zadanie pobudzić ciało do naturalnej regeneracji i odbudowy tych włókien.

Powstawanie rozstępów dzieli się na dwie charakterystyczne fazy:

  • fazę zapalną – jest on wyjątkowo nieprzyjemna. Na tym etapie skóra pęka pod wpływem zbyt małego napięcia. Może temu procesowi towarzyszyć swędzenie, szczypanie. Widoczne są zaczerwienienia. Obrzęk nie jest niebezpieczny, nie prowadzi do rozwoju chorób.
  • fazę zanikową – po około pół roku od wystąpienia pierwszych symptomów, pojawiają się właściwe rozstępy. Mają postać białych lub bladych ubytków, które są wyczuwalne pod palcami.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że problem może dotknąć osób w każdym wieku, również nastolatków. Okres dojrzewania młodych ludzi jest związany ze znacznym wzrostem produkcji hormonów, które wywołują rozmaite zmiany skórne na twarzy oraz innych partiach ciała. Z tego względu warto dbać o odpowiedni poziom nawilżenia oraz odżywienia skóry. Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji na naskórku pojawią się defekty najlepiej skorzystać z zabiegów laserowych. Wykonane we wcześniej fazie wystąpienia zmian błyskawicznie przyniosą pożądane efekty.

Powstawanie rozstępów – przyczyny

Blizny tego typu są powszechnym problemem. Jednak niektóre osoby mają ich o wiele więcej w młodym wieku. Niestety, najczęściej jest to spowodowane przez predyspozycje genetyczne. Skóra w naturalny sposób jest o wiele mniej elastyczna i ma słabsze włókna kolagenowe, co sprawia, że ubytki są bardziej widoczne oraz powstają szybciej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może okazać się laserowe usuwanie rozstępów. Nasz gabinet medycyny estetycznej w Toruniu oferuje sprawdzone metody eliminacji problemów skórnych. Specjalista dobierze najlepsze rozwiązanie na podstawie wyglądu i źródła defektów. Inną przyczyną powstawania zmian skórnych mogą być zaburzenia hormonalne. Odpowiedzialny jest za nie hormon stresu (kortyzol). Poza długotrwałym stresem wzrost poziomu tej substancji wywołuje także nadczynność nadnerczy, przewlekłe choroby oraz terapie oparte na lekach steroidowych. Kortyzol w dużych ilościach jest produkowany w czasie ciąży, co w połączeniu z nagłym i znacznym przyrostem masy może doprowadzić do pojawienia się wyraźnie zaznaczonych niedoskonałości, blizn.

Tworzenie się rozstępów może przyspieszyć brak wystarczającego nawodnienia skóry. Osłabienie ochronnej warstwy lipidowej zmniejsza odporność na mikrouszkodzenia oraz elastyczność. Dlatego też należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich dla potrzeb danej osoby kosmetyków. Regularne smarowanie ciała odżywczymi olejami i balsamami powinno zapewnić właściwy poziom nawilżenia i nawodnienia. Dieta również ma duży wpływ na występowanie oraz głębokość rozstępów. Niedobory witaminy A, C, E, witamin z grupy B, minerałów takich jak magnez, krzem oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych znacząco pogarszają wygląd, oraz kondycję skóry. Poza stosowaniem dobrej jakości kosmetyków należy również pamiętać o spożywaniu pełnowartościowych posiłków.

U kogo najczęściej występują rozstępy?

Najbardziej narażone na różnego typu nieestetyczne zmiany skórne są kobiety w ciąży. Szybkie przybieranie na wadze oraz zaburzenia równowagi hormonalnej doprowadzają do powstawania widocznych, głębokich blizn. Przeważnie występują one na brzuchu, klatce piersiowej oraz udach. Poza tym rozstępy mogą pojawić się u każdej osoby, która boryka się z zaburzeniami hormonalnymi. Wyraźne ubytki skórne są również popularne wśród kobiet w okresie menopauzy oraz kulturystów, którzy znacznie redukują tkankę tłuszczową i budują mięśnie.

Sposoby usuwania rozstępów – zabiegi

Doskonale w tym zakresie sprawdza się laser frakcyjny Harmony XL Pro iPixel. Dzięki wywołanym przez laser kontrolowanym mikronakłucia skóry jest ona mobilizowana do samoregeneracji w wyniku której rozstępy stają się mniej widoczne przybierając wygląd zdrowej tkanki. Ta metoda jest jedną z najefektywniejszych, nawet przy wyjątkowo uciążliwych i wyraźnych ubytkach. Istnieje możliwość ustawienia głębokości frakcjonowania (maksymalnie 5 głębokości), co gwarantuje, że urządzenie zawsze dotrze do źródła problemu. Doskonałe efekty przynoszą też zabiegi Venus Viva i karboksyterapii. Wśród sprawdzonych sposobów należy wyróżnić również mezoterapię. Metodę można stosować na twarzy oraz na różnych innych partiach ciała. Polega na wstrzykiwaniu pod skórę specjalnej mieszanki zawierającej witaminy, minerały oraz inne pożądane przez organizm substancje, które pobudzają odnowę skóry. Laserowe usuwanie rozstępów często jest wspomagane przez tego typu dodatkowe zabiegi. Terapie łączone przynoszą najlepsze efekty. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Toruniu stosowane są najwyższej jakości nowoczesne i całkowicie bezpieczne metody redukcji ubytków skórnych, które zapewniają zadowalający i długotrwały efekt. Specjalista podczas konsultacji ustali głębokość i liczbę zabiegów. Pomoże również w doborze odpowiedniej pielęgnacji.

Zapobieganie rozstępom

Nie da się całkowicie zapobiec rozwojowi ubytków skórnych, jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu i osłabieniem włókien kolagenowych. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie i spłycenie blizn. Obok profesjonalnych zabiegów, które oferuje dermatologia estetyczna, można zastosować dobrej jakości, bogate w witaminy kosmetyki oraz domowe mieszanki odżywcze. Dobrze sprawdza się peeling składający się z cytryny, oliwy z oliwek, rozbitej kapsułki z witaminą E oraz wysuszonych fusów z kawy. Mieszankę należy wmasować w wybraną partię ciała, pozostawić na trzydzieści minut i zmyć masując ciało dłonią lub specjalną rękawicą jutową bądź sizalową. Po spłukaniu peelingu należy natrzeć skórę olejem kokosowym, masłem Shea lub innym produktem bogatym w substancję odżywcze. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ pobudzona skóra o wiele lepiej wchłania wszystkie dobroczynne składniki. Mieszankę mogą stosować profilaktycznie osoby, u których nie pojawiły się jeszcze rozstępy. Złuszczanie naskórka powinno być wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Do codziennej pielęgnacji ciała, włosów oraz twarzy można wprowadzić produkty zawierające aloes. To doskonałe źródło wody, która pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego.

Ogromny wpływ na widoczność i głębokość ubytków skórnych ma szybki przyrost lub utrata tkanki tłuszczowej. Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko wygląd ciała, ale i wpływa na elastyczność. Nie wolno zapominać o tym, że skóra powinna być odżywiana nie tylko na zewnątrz, ale i od wewnątrz poprzez dietę bogatą w witaminy (A, B, C, E, PP) i minerały (cynk, krzem, magnez). Doskonałym źródłem substancji odżywczych są tłuste ryby oraz oleje roślinne zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Aby uzyskać więcej informacji na temat poprawnej pielęgnacji skóry oraz możliwych zabiegów medycyny estetycznej zapraszamy do Torunia do naszego gabinetu.