Rumień – czym jest, jak go rozpoznać i jakie są metody leczenia

Jedną z dermatoz, które mogą pojawić się niezależnie od wieku, jest rumień. Objawia się miejscowym zaczerwienieniem skóry spowodowanym rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Przyczyny schorzenia mogą być różne, od reakcji alergicznej, po zakażenie wirusowe. Leczenie czerwonych plam wymaga konsultacji lekarskiej, a zabiegi laserowe w celu usunięcia zmian można przeprowadzić w gabinecie medycyny estetycznej. Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć o rumieniu.

Rumień – co to za choroba?

Zaczerwienienie twarzy zwane rumieniem lub rumieńcem najczęściej stanowi zupełnie normalną reakcję organizmu. Zazwyczaj jest wynikiem nagłego stresu czy zawstydzenia. Wówczas tętno znacznie przyspiesza, a krew wędruje prosto do górnej części ciała.

Jednak z medycznego punktu widzenia rumień to przede wszystkim rodzaj dermatozy, czyli dolegliwości skórnej. Przybiera postać zaczerwienionej plamy o wyraźnych konturach, która jest efektem rozszerzenia się naczyń krwionośnych podskórnych. Może wystąpić na całym ciele. Jej wielkość i kształt uzależnione są od przyczyny wystąpienia zmiany.

Przyczyny zaczerwienienia skóry

Czerwone plamy mogą pojawić się na skutek różnych reakcji organizmu. Do najczęstszych przyczyn rumieniazalicza się:

  • infekcje;
  • urazy;
  • stany zapalne;
  • oparzenia wywołane słońcem, ogniem lub działaniem promieniowania;
  • alergie;
  • choroby autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty;
  • tendencja do zaczerwienień.

Ponadto można wyróżnić choroby pokrewne, których rumień jest jednym z objawów. Są to m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łupież różowy Gilberta.

Objawy rumienia

Znając definicję, rumień można łatwo rozpoznać. Można nazwać nim każdą czerwonawą plamę, która pojawiła się na skórze w wyniku gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Może mieć okrągły kształt o wyraźnym zarysie lub przybierać bardziej nieregularną postać.

W zależności od przyczyny, plamom towarzyszą inne objawy, od świądu lub pieczenia w okolicach zmian, po gorączkę czy wymioty. Dodatkowe symptomy jednak nie zawsze występują.

Rodzaje rumienia

Organizm ludzki różnie reaguje na nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Zmiany skórne w postaci zaczerwienienia są jednym z najczęstszych przykładów działania mechanizmów autoimmunologicznych.

Ze względu na wygląd oraz towarzyszące plamom objawy, dotychczas w medycynie wyróżnionych zostało co najmniej kilkanaście rodzajów rumienia. Wymieniamy niektóre z nich.

Rumień wędrujący

Tego rodzaju zmiana skórna jest efektem zakażenia bakteriami Borrelia burgdorferi i stanowi pierwszy objaw boreliozy. Jednak należy tu wskazać, że nie każde ugryzienie kleszcza wywoła rumień lub jest on tak nieznaczny, że osoba poszkodowana go nie zauważy.

Dermatoza wywołana tego rodzaju infekcją ma charakterystyczny kształt pierścienia lub okrągłej plamy o wyraźnej obwódce. Może towarzyszyć jej pieczenie w miejscu ugryzienia, a także gorączka, powiększone węzły chłonne czy ból mięśni.

Rumień guzowaty

To schorzenie, które wywołuje stan zapalny organizmu. Jego przyczyny mogą być różne i obejmować infekcje wirusowe, bakteryjne oraz pasożytnicze. Zmiana może pojawić również na skutek przyjmowania pewnych leków, np., środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych lub antykoncepcji hormonalnej.

Ten rodzaj rumienia przyjmuje postać bolesnych guzków zlokalizowanych pod skórą. Najczęściej pojawia się na podudziach, a mogą towarzyszyć mu gorączka i bóle stawów.

Rumień wielopostaciowy

To ogólny rodzaj rumienia. Właściwie obejmuje całą grupę zmian skórnych, które mogą pojawić się na ciele w każdym wieku. Najczęściej stanowią reakcję organizmu na różnego rodzaju środki podrażniające, alergeny, przyjmowane leki itp.

Schorzenia obejmują zarówno stany o łagodnym przebiegu, które nie wymagają interwencji lekarskiej, jak i poważniejsze jednostki chorobowe. Wśród najlepiej rozpoznanych rodzajów wyróżnia się zespół Stevensa-Johnsona oraz zespół TEN.

Rumień trwały

Nazywany inaczej rumieniem polekowym. Jest reakcją na zażywanie pewnych leków. Najczęściej są to środki farmakologiczne z grupy antybiotyków, hormonów czy sulfonamidów.

Przyjmuje wygląd brązowych plamek o owalnym lub okrągłym kształcie. Nie są one groźne dla zdrowia, a jedynie świadczą o wadliwej reakcji autoimmunologicznej. Leczenie polega na wykluczeniu substancji drażniących.

Rumień zakaźny

To choroba wirusowa, która jest charakterystyczna dla dzieci w wieku 2-12 lat. Wywołuje je zakażenie parwowirusem19, który łatwo roznosi się w miejscach często uczęszczanych przez najmłodszych, jak przedszkola i szkoły.

Początkowo jego objawy przypominają przeziębienie lub grypę. Po kilku dniach jednak na całym ciele pojawia się czerwona wysypka, która może zmieniać swoją postać w ciągu kolejnych tygodni. Leczenie nie wymaga stosowania leków, a choroba najczęściej przebiega w sposób łagodny.

Rumień na twarzy

Szczególnym rodzajem czerwonych plam skóry jest rumień na twarzy. Często występuje przy cerze wrażliwej i delikatnej, która jest podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Dodatkowo jego powstawaniu sprzyjają kruche naczynka.

Pojawienie się czerwonych wykwitów skórnych często ma podłoże genetyczne, ale nie jest to jedyna przyczyna wystąpienia rumienia, zwłaszcza utrzymującego się w postaci trwałych przebarwień. Takie zmiany mogą bowiem wynikać z przebytych chorób:

  • trądziku różowatego;
  • łojotokowego zapalenia skóry;
  • schorzeń o podłożu hormonalnym.

Leczenie rumienia

Ponieważ przyczyny rumienia mogą być różne, każdą niepokojącą zmianę skórną należy konsultować z lekarzem. Wizyta w przychodni jest szczególnie zalecana, gdy plamom towarzyszą inne objawy: gorączka, bóle mięśni czy wymioty.

Bywa, że rumień jest problemem czysto dermatologicznym lub stanowi pozostałość po przebytej chorobie.

W każdym z tych przypadków niezbędne jest poznanie przyczyny takiej reakcji organizmu. Lekarz może zalecić terapię antybiotykową, a także stosowanie specjalnych maści i kremów. Usuwanie przebarwień i innych plam występujących na skórze można wspomóc zabiegami kosmetycznymi.

Rumień a medycyna estetyczna

Wizytę u kosmetologa warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. Przed wykonaniem zabiegów na twarzskóra musi bowiem być całkowicie wyleczona. W gabinecie medycyny estetycznej specjalista ocenia stan cery oraz wygląd i charakter rumienia, a następnie dostosowuje odpowiednie metody pozbycia się plam.

Zabieg laserem – na czym polega?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów stosowanych w usuwaniu przebarwień oraz rumienia są zabiegi laserowe. Dziś jest to często stosowana metoda w dermatologii oraz medycynie estetycznej. Jej celem jest zniszczenie komórek barwnikowych odpowiedzialnych za powstanie plam. W efekcie zmiany naczyniowe są mniej widoczne lub nawet całkowicie zredukowane.

W ten sposób przeprowadzane są zabiegi na twarz w gabinecie medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu. Terapia wykonywana jest za pomocą nowoczesnego urządzenia Alma Dye-VL. W zależności od nasilenia objawów, niezbędne jest wykonanie od 2 do 6 sesji w odstępach 3-tygodniowych. Usuwanie zmian laserem jest bezbolesne i bezpieczne dla zdrowej tkanki skórnej.

Laserowe usuwanie rumienia – jak się przygotować?

Działanie światła laserowego skutecznie eliminuje problemy związane z przebarwieniami i innymi plamami na twarzy oraz ciele. Medycyna estetyczna w tym zakresie jest obecnie bardzo zaawansowana.

Na miesiąc przed zabiegiem:

  • unikaj stosowania peelingów i substancji podrażniających skórę;
  • nie opalaj się (zarówno na słońcu, jak i w solarium);
  • nie używaj samoopalacza;
  • zrezygnuj z preparatów z witaminą A oraz C;
  • odstaw zioła i produkty fotouczulające;

Przywróć jednolity koloryt Twojej skórze

Aby skóra była zdrowa i pięknie wyglądała, należy o nią regularnie dbać. Niekiedy naturalne i predyspozycje i przebyte choroby mogą powodować powstanie nieestetycznych plam w postaci rumienia. W takiej sytuacji powierz swoją urodę profesjonalistom. Beauty Medica to znany gabinet medycyny estetycznej w Toruniu. W ofercie znajdziesz zabiegi laserowe, które wykonujemy w sposób bezbolesny i skuteczny. Zapoznaj się z asortymentem naszych usług na stronie beautymedica.pl.

Proponowane zabiegi