Trądzik młodzieńczy

Dotyka w równym stopniu dziewczynki i chłopców i bywa bagatelizowany przez rodziców. Właściwie każdy zna to schorzenie, a nastolatki nim dotknięte muszą często mierzyć się z dyskryminacją w gronie rówieśników. Trądzik młodzieńczy występuje w okresie dojrzewania, czyli około 11-18 roku życia.

W okresie dojrzewania w organizmie dochodzi do zmian hormonalnych. Gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzone przez nadmiar androgenów we krwi. Dodatkowo rogowacenie naskórka zatyka ujścia gruczołów łojowych i powstaje zaskórnik. Zaskórniki mogą być otwarte (czarne kropeczki – wągry), lub zamknięte (malutkie, gęsto położone krosteczki). Jeśli nie uporamy się z trądzikiem na tym etapie, wówczas nastąpi rozwój choroby.

Mianowicie z zaskórników, przy pomocy namnażających się bakterii beztlenowych (Propionibacterium acnes) może wytworzyć się stan zapalny, czyli ropne krosty i w tym momencie trądzik zaczyna się rozsiewać. Najczęstsze lokalizacje trądziku młodzieńczego to czoło, policzki, ramiona, plecy a nawet pośladki. W przypadku pleców trądzik rozsiewa się dlatego, że wzdłuż kręgosłupa piersiowego przebiega tzw. rynna łojotokowa, której gruczoły są liczniejsze i bardziej aktywne. Skóra w tym obrębie reguluje się około trzydziestego roku życia. Dlatego tak istotne jest, by skórę ciała objętą trądzikiem traktować i pielęgnować tak samo jak na twarzy, a o tym często zapominamy.

Mając to wszystko na uwadze, gabinet medycyny estetycznej Beauty Medica w Toruniu oferuje skuteczne terapie, zwalczające objawy trądziku, a zastosowane w pierwszym etapie trądziku młodzieńczego mogą całkowicie zahamować rozwój choroby. Polecamy zabieg Geneo, który balansuje procesy złuszczania i nawilżenia skóry, doskonale oczyszczając i redukując przy tym działanie bakterii beztlenowych.

Oferujemy również laserowe leczenie trądziku przy pomocy platformy Alma Harmony XL Pro ACNE, która emitując określoną długość pulsacyjnego światła, niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Opracowujemy zarówno obszary twarzy, jak i pleców, ramion czy dekoltu objętego trądzikiem.

Proponowane zabiegi