Blizny potrądzikowe – jak z nimi walczyć?

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny potrądzikowe nadal są dużym utrapieniem. Trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem.

Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia.

Aby pozbyć się blizn po trądziku, najpierw należy je w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji. Nasz gabinet medycyny estetycznej w Toruniu oferuje profesjonalne zabiegi laserowe, których celem jest pomoc w ograniczeniu widoczności wszelkiego typu zmian skórnych.

Trądzik – kto jest narażony?

W 80% przypadków choroba jest dziedziczona. Najczęściej ujawnia się u osób w wieku pomiędzy 12 a 24 lat i objawia się dużą ilością widocznych wyprysków i innych niedoskonałości. Ze względu na to, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie, praktycznie niemożliwe jest zapobiegnięcie jego wystąpieniu. Dermatologia estetyczna zajmuje się minimalizacją objawów, usuwaniem blizn potrądzikowych oraz wszelkiego typu przebarwień. Na nadmierną produkcję sebum, tworzenie się stanów zapalnych i przebarwień są narażone osoby mające cerę tłustą lub mieszaną, które stosują nieodpowiednią pielęgnację. Zbyt częste, intensywne oczyszczanie bez późniejszego nawilżania i odbudowy warstwy lipidowej doprowadza do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Obciążające kremy czy drażniące, zawierające alkohol płyny micelarne czy żele do mycia twarzy mogą zatykać ujście mieszka włosowego lub przesuszać skórę, co prowadzi do nadprodukcji sebum. Trądzik może rozwinąć się także u mężczyzn i kobiet po 25. roku życia, jeśli są oni narażeni na długotrwały stres, chroniczne zmęczenie lub ich dieta jest uboga i składa się na nią głównie wysoko przetworzona żywność.

Blizny potrądzikowe – jak powstają?

Nieestetyczne bruzdy pozostałe po leczeniu są trudne do usunięcia i wymagają częstych wizyt u dermatologa. Pojawiają się w wyniku poważnego uszkodzenia głębszych warstw skóry właściwej, której późniejsza regeneracja nie przebiegła prawidłowo poprzez zastąpienie jej fragmentami tkanki łącznej włóknistej mającej postać widocznych wgłębień o nieregularnym kształcie i różnej wielkości. Niestety, z wiekiem ubytki mogą się pogłębić, co spowodowane jest zmniejszeniem ilości kolagenu odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry.

Blizny dzielą się na:

  • przerostowe – guzki o wypukłym, twardym kształcie,
  • zanikowe – wgłębienia o rozmaitej głębokości,
  • przebarwienia – plamy o różowym lub jasnobrązowym zabarwieniu, które występują na znacznej powierzchni twarzy lub jedynie w kilku miejscach. Są one najłatwiejsze do wyleczenia. Często wystarczy stosowanie odpowiednich kosmetyków, aby je wyeliminować.

Charakterystyczne zmiany dotyczą nawet 90% osób borykających się z problemami skórnymi. Najczęściej ich przyczyną jest wyciskanie pryszczy, rozdrapywanie ran i zakażenie bakteryjne. Niektóre osoby mogą mieć genetyczne predyspozycje do tworzenia ubytków w warstwach skóry. Cera, która jest często narażona na stany zapalne i uszkodzenia nie goi się dobrze, zwłaszcza gdy poziom jej nawilżenia jest niewystarczający.

Zabiegi na blizny potrądzikowe

Wybór konkretnej metody leczenia zależy od różnych czynników, takich jak stopień natężenia problemu, choroby towarzyszące, dotychczasowy sposób przeciwdziałania i wiele innych. W Beauty Medica klienci mogą skonsultować się ze specjalistą, który oceni natężenie problemu i zadecyduje, która metoda będzie najbardziej efektywna.

Domowe sposoby

Niewielkie zmiany skórne można wyeliminować za pomocą dobrej jakości kosmetyków lub mieszanek wykonanych z substancji bogatych w dobroczynne dla skóry składniki odżywcze. Sprawdzają się zwłaszcza maseczki, w których znajduje się miód, sok z cytryny, cynamon, oliwa z oliwek, sok z limonki, wyciąg z awokado czy olej jojoba. Stosowanie ich dwa razy w tygodniu może wyeliminować nieduże ubytki i poprawić koloryt twarzy. Codzienną pielęgnację można uzupełnić o preparaty zawierające aloes i zieloną herbatę. Działają one łagodząco na podrażnienia.

Usuwanie blizn potrądzikowych w gabinecie medycyny estetycznej

Kosmetyki lub samodzielnie wykonane maseczki i mieszanki nie spłycają głębokich bruzd czy innych niedoskonałości. Poważne problemy skórne wymagają podjęcia specjalistycznej terapii. Zabiegi oferowane przez dermatologię estetyczną mogą pomóc w poradzeniu sobie z trudnymi przypadkami. Jednym z nich jest dermabrazja, która polega na usunięciu ubytku wraz z wierzchnią warstwą skóry. Ścieranie naskórka zmusza tkanki do regeneracji. Podobny efekt przynosi peeling chemiczny, choć ta metoda wymaga o wiele dłuższego stosowania, aby móc zobaczyć zadowalający rezultat. Innym sposobem, który przynosi najszybsze  i najlepsze efekty, jest laserowe usuwanie blizn. Odpowiednio dobrana siła promieniowania może z powodzeniem zahamować proces bliznowacenia i pobudzić produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność i jędrność skóry. Lasery frakcyjne wykorzystywane w gabinecie w Toruniu spełniają wszystkie normy i są całkowicie bezpieczne.

Niektórzy specjaliści rekomendują łączenie zabiegów medycyny estetycznej ze środkami farmakologicznymi, takimi jak maści, żele lub kremy, które zawierają kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C oraz alantoinę. Substancje poprawiają koloryt i wspomagają proces odbudowy komórkowej.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Regularna, dobrze dobrana do typu skóry pielęgnacja przynosi bardzo dobre efekty, niezależnie od rodzaju problemu. Osoby borykające się z wypryskami powinny przede wszystkim starać się łagodzić stany zapalne poprzez odpowiednie oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie należy używać mocnych peelingów, ponieważ mogą one doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń, które zostaną szybko zanieczyszczone przez bakterie. Doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z zabiegów kwasem salicylowym oraz delikatnej mikrodermabrazji. Oba sposoby pozwalają na głębokie złuszczenie naskórka, zwężenie ujścia gruczołów łojowych, pobudzenie mikrokrążenia oraz rozjaśnienie ewentualnych przebarwień. Wcześniejsze korzystanie z laserowego usuwania blizn nie koliduje z tymi metodami oczyszczania.

Częste, nieumiejętne oczyszczanie skóry trądzikowej może doprowadzić do jej przesuszenia i w konsekwencji powoduje wzmożoną pracę gruczołów łojowych i zatykanie porów. Dlatego też nie wolno zapominać o odpowiednim nawilżeniu cery. Pomocne mogą okazać się łagodne kosmetyki zawierające aloes. Rozwijających się na twarzy zaskórników czy krost nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia tkanki i zakażenia bakteryjnego. O cerę można dbać również poprzez zmianę nawyków żywieniowych, wzbogacenie diety o produkty zawierające witaminy (A, E, C) i antyutleniacze. Ograniczenie do minimum pikantnych posiłków ma dobry wpływ na skórę. Ostre przyprawy powodują nadprodukcję sebum oraz wywołują stan zapalny.

Leczenie trądziku laserem frakcyjnym – na czym polega?

Laseroterapia to sprawdzona metoda, która przynosi doskonałe efekty. Promieniowanie jest całkowicie pochłaniane przez barwnik, który znajduje się w bakteriach pogarszających kondycję skóry, co pozwala na ich zredukowanie. Działanie biostymulujące urządzenia tworzy kontrolowane mikrouszkodzenia, które pobudzają tkanki do poprawnej regeneracji oraz wzmocnienia. Seria kilku zabiegów laserowych może całkowicie wyeliminować stan zapalny i zapobiec powstawaniu nowych ognisk chorobowych, co w połączeniu z poprawną pielęgnacją może zminimalizować możliwość nawrotu wyprysków. Liczba wizyt u specjalisty jest uzależniona od stopnia nasilenia trądziku. W trudnych przypadkach należy wykonać cykl około dziesięciu sesji w odstępach od kilku dni do kilku miesięcy. W lżejszych wystarczą tylko cztery spotkania co miesiąc. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Toruniu można uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Specjalista oceni stan skóry i wybierze najefektywniejszą formę leczenia. Nowoczesne lasery gwarantują bezpieczne i szybkie przeprowadzenia zabiegu.