Lwia zmarszczka

Popularna potoczna nazwa pionowej bruzdy usytuowanej na czole pomiędzy brwiami. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstaje nie tylko w wyniku marszczenia czoła, ale związana jest także z uwarunkowaniami genetycznymi, trybem życia czy wiekiem. Z upływem lat zmniejsza się bowiem ilość kolagenu w skórze i staje się ona mniej elastyczna, a co za tym idzie zmarszczki pogłębiają się.

Za powstanie lwiej zmarszczki odpowiedzialny jest niewielki mięsień corrugator supercilii. Za każdym razem gdy marszczymy czoło ulega on skurczeniu. Dotyczy to często osób, które żyją w dużym stresie. Nie jest łatwo zapanować nad mimiką, także osoby o bogatej ekspresji twarzy raczej nie powstrzymają pojawienia się lwiej zmarszczki.

Lwie zmarszczki mogą być zarówno płytkie jak i bardzo głębokie. W tym drugim wypadku mówimy o zmarszczkach utrwalonych. Skuteczna forma terapii jest podanie botoxu (botoksu) czyli toksyny botulinowej. Powoduje ona unieruchomienie wymienionego wyżej mięśnia. W przypadku bruzd utrwalonych stosujemy tez wypełniacz w postaci kwasu hialuronowego. Terapie trzeba powtarzać co 6-8 miesięcy, u niektórych osób 1 raz w roku.

Na bruzdy i zmarszczki na czole doskonale tez działają zabiegi laserowe i termolifting. Poprawiają one nie tylko napięcie skory, ale w przypadku terapii laserowej ClearLift pozwalają na zapobieganiu starzenia się skóry w przyszłości.

Proponowane zabiegi