Sposoby na utratę jędrności skóry

Wraz z biegiem lat elastyczność cery spada. Dzieje się tak ze względu na spowalniające procesy regeneracyjne. Jak poprawić jędrność skóry? Może w tym pomóc pielęgnacja oraz wykonywanie specjalnych zabiegów przy wykorzystaniu najnowszych technologii medycyny estetycznej, jakie oferujemy w Beauty Medica.

Utrata jędrności skóry – przyczyny

Główną przyczyną utraty elastyczności i jędrności skóry jest biologiczne starzenie się. Z biegiem lat zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny. Te naturalnie występujące w naszym ciele substancje odpowiadają za naprężenie wierzchnich warstw skóry i naskórka. Zawdzięczają im one zdolność do rozciągania się i wracania do swojego pierwotnego kształtu.

Utrata tych związków przyczynia się do zwiększenia suchości skóry, która traci też zdolność do trzymania odpowiedniej ilości wody. Bez włókien elastynowych i kolagenowych spowalniają procesy regeneracyjne. Jest to widoczne szczególnie w okolicach twarzy: pojawiają się zmarszczki, cera przestaje być tak sprężysta jak kiedyś i traci swoją jędrność i blask.

Utrata jędrności skóry – czynniki ryzyka

Procesy niszczenia naskórka zależą nie tylko od wieku, na wiele z nich ma także wpływ tryb naszego życia. Przyspieszają one rozpad tkanek, doprowadzając do przedwczesnej suchości, zmarszczek, utraty jędrności, elastyczności oraz powstawania plam starczych i pigmentacyjnych. Tym, na co mamy wpływ, jest ekspozycja na światło słoneczne. Promienie UV uszkadzają naskórek, co widać szczególnie na szyi, twarzy i rękach, które zazwyczaj nie są niczym osłonięte.

Nałóg tytoniowy to kolejny czynnik, nad którym mamy kontrolę. Zatrucie substancjami smolistymi nie tylko prowadzi do utraty komórek. Zwiększa także ilość wolnych rodników w organizmie, które w nadmiarze przyspieszają proces starzenia i zwiększają ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby.

Nie mniej ważna dla elastyczności i jędrności jest prawidłowa dieta. Jeśli brak w niej protein (białka), witamin i przeciwutleniaczy, to tkanki nie mają wystarczającego do odbudowy budulca. Sposób odżywiania powinien być zbilansowany, bogaty w warzywa, białko, wolno przyswajalne węglowodany oraz wodę, kluczową w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia tkanek. Elastyna i kolagen to białka istotne dla budowy skóry oraz mięśni. Dieta pozbawiona białka wysusza i degraduje skórę.

Mniej oczywistym, lecz równie ważnym czynnikiem utraty elastyczności skóry jest stres. Brak snu, ciągłe napinanie cery oraz spadek energii przyczynia się do zmniejszonych zdolności regeneracyjnych, a także ilości powstających wolnych rodników.

Zapobieganie utracie jędrności skóry

Aby jak najdłużej powstrzymać procesy utraty elastyczności skóry lub nie doprowadzić do tego, by przyspieszyły, potrzebna jest systematyczna, właściwa pielęgnacja oraz odpowiednie zabiegi, ale także zdrowy tryb życia.

W aptekach znaleźć można duży wybór produktów w rodzaju kremów, serum, peelingów, masek, a także przyrządów do masażu wspomagających jędrność i elastyczność skóry. Jednak tylko profesjonalne medyczne terapie przynoszą rezultaty. Wybierając właściwy preparat, warto zwrócić uwagę na to, czy stymuluje produkcję utraconych substancji, takich jak kolagen, elastyna i kwas hialuronowy.

Poprawa jędrności skóry

Gdy zauważymy, że tracimy jędrność, a cera nie jest aż tak elastyczna jak kiedyś, to oprócz stosowania właściwej pielęgnacji warto wspomóc się specjalistycznymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. W Beauty Medica posiadamy sprzęt pozwalający na przeprowadzenie zabiegów, które powinny dać szybkie i trwałe efekty. Spowolnić upływ czasu, zregenerować i odmłodnić skórę.

Technologia termoliftingu pozwala na podniesienie temperatury naskórka w czasie rzeczywistym, co przyczynia się do skurczenia włókien kolagenowych, nadających skórze sprężystość i przywraca właściwą elastyczność. Dzięki temu poprawia się ich ułożenie, ale są także stymulowane do produkcji nowego kolagenu. Zwiększa się też ilość elastyny. Cera staje się bardziej sprężysta, zauważalnie wypełniają się też zmarszczki i bruzdy. Proces jest zwykle bezbolesny, klient odczuwa jedynie przyjemne ciepło w miejscu pracy głowicy.

Kurczenie włókien kolagenowych odbywa się także za pomocą zabiegów wykonywanych przy użyciu lasera Alma NIR czy Venus Legacy. Hitem do zagęszczania i poprawy jędrności skóry jest RF (radiofrekwencja) mikroigłowa czy HIFU.

Odpowiednia pielęgnacja skóry – zapobieganie utracie jędrności

Chcąc jak najbardziej opóźnić postępujące procesy starzenia i utraty jędrności skóry, warto działać zarówno profilaktycznie, za pomocą kremów, peelingów, serum i masek, jak również likwidować istniejące zmarszczki i niedoskonałości nowoczesnymi zabiegami. W Beauty Medica nasi doradcy zadbają o Twoją cerę, ustalając odpowiednią pielęgnację domową i gabinetową, a także wykonując profesjonalne, bezbolesne i skuteczne zabiegi liftingujące. W Beauty Medica posiadamy wiele technologii pozwalających dobrać i spersonalizować odpowiednie zabiegi.