Botoks Toruń – toksyna botulinowa

Botox – toksyna botulinowa jest substancją stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej, która ogranicza aktywność danego mięśnia poprzez zahamowanie acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Zazwyczaj wykorzystuje się jad kiełbasiany do rozluźniania mięśni twarzy odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych na czole, policzkach i w okolicach ust. Zabieg jest wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej i trwa zaledwie kilka minut. Na czym polega? 

Najpierw specjalista lekarz Maciej Łukasiewicz schładza skórę, a potem przystępuje do „właściwej” procedury, czyli iniekcji (odpowiednia ilość botoksu aplikowana (podawana) jest za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą w wybrane wcześniej miejsca). Na koniec nakłada na twarz maść z witaminą E. Preparat łagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiega powstawaniu siniaków. 

Warto podkreślić, że zabieg nie boli i nie wymaga znieczulenia. Niemniej jednak trzeba się do niego przygotować. Przed wizytą w gabinecie medycyny estetycznej należy:

 • zaniechać spożywania używek, palenia tytoniu oraz przyjmowania aspiryny i leków rozrzedzających krew,
 • unikać wzmożonej aktywności fizycznej (treningów na siłowni lub w klubach fitness, pływania, biegania, podnoszenia ciężarów, itp.),
 • zrezygnować z opalania (zarówno na plaży, jak i w solarium);
 • dokładnie oczyścić  skórę z makijażu, kremów oraz innych kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji

Pierwsze efekty zabiegu można zauważyć już po kilku godzinach. Zdecydowanie botoks w błyskawiczny sposób wygładza zmarszczki i bruzdy, a także zapobiega ich pogłębianiu. Zwiększa sprężystość włókien kolagenowych.i spowalnia procesy starzenia się skóry, a w konsekwencji podnosi pewność siebie i poprawia ogólne samopoczucie. Nie dziwi więc fakt, że zyskuje tak wielu zwolenników wśród pacjentów kliniki Beauty Medica z siedzibą w Toruniu. Lekarze w sprawie toksyny botulinowej są zgodni, że podanie jej to doskonały zabieg anti-aging powodujący, że twarz wygląda na wypoczętą i zrelaksowaną. Nabiera blasku i zupełnie innego wyrazu. Opisany wyżej stan utrzymuje się przez około pół roku. Po tym czasie ustępuje, a mięśnie wracają do swoich „pierwotnych funkcji”. Znowu zaczynają się kurczyć. Jeśli więc chcemy cieszyć się gładką, promienną skórą dłużej niż sześć miesięcy, musimy powtórzyć ostrzykiwanie. 

Na szczęście, zabieg z użyciem botoksu jest niezwykle bezpieczny, dawki stosowane w medycynie estetycznej są niewielkie i nie mają wpływu na organizm. Podanie botoksu nie wyłącza nas z życia codziennego. Natomiast przez około 4-5 godzin po zabiegu nie należy leżeć ani schylać się. Trzeba też powstrzymać się od aktywności fizycznej i picia alkoholu przez co najmniej 48-72 godziny. Inne zalecenia pozabiegowe dla pacjentów to:

 • unikanie gwałtownych zmian temperatury przez 48 godzin (sauna, kriokomora, łaźnia parowa),
 • rezygnacja z kąpieli słonecznych,
 • odstąpienie od stosowania peelingów, maseczek, itp.,
 • ograniczenie ruchów mimicznych twarzy, 

Nie należy rozmasowywać miejsc iniekcji toksyny botulinowej oraz ćwiczyć. Należy pamiętać, aby stosować się do zaleceń lekarza oraz wybrać profesjonalną klinikę medycyny estetycznej, zatrudniającą doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy. Korzystanie z usług sprawdzonych gabinetów minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań spowodowanych na przykład wstrzyknięciem preparatu do złego mięśnia lub w zbyt wysokim stężeniu. 

Kremy i kosmetyki nie mogą zastąpić zabiegu z toksyną botulinową, chociaż niektórzy producenci próbują nas o tym przekonać. Kosmetyki nie zawierają botoksu – jest on bowiem wrażliwy na temperaturę i musi być przechowywany w lodówce. Kremy z botoksem nie posiadają w swoim składzie toksyny botulinowej, a jedynie związki chemiczne (tzw. oligopeptydy), które rozluźniają mięśnie.

Zabiegu z użyciem botoksu nie wykonuje się kobietom w ciąży i matkom karmiącym oraz pacjentom cierpiącym na choroby neurologiczne. Z terapii botoksem nie powinny korzystać osoby z zespołem Lamberta-Eatona. Do innych przeciwwskazań zalicza się między innymi:

 • uczulenie na którykolwiek ze składników jadu kiełbasianego,
 • kurację antybiotykami (mogą wchodzić w reakcję z preparatem),
 • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, a także niekontrolowaną cukrzycę czy nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, 
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność serca i nerek;
 • schorzenia o ostrym przebiegu (grypa, zapalenie płuc)
 • zabiegi chirurgii plastycznej w obrębie twarzy i powiek,
 • różnego rodzaju infekcje (na przykład zapalenie skóry), etc.

Główne wskazania do botoksu to: lwia zmarszczka, bruzdy poprzeczne na czole, „kurze łapki” – zmarszczki okolic oczu. Warto podkreślić, że zabiegi z użyciem jadu kiełbasianego przeprowadza się nie tylko w celu redukcji zmarszczek i wygładzenia twarzy. Coraz więcej pacjentów toruńskiej kliniki Beauty Medica decyduje się na  leczenie botoksem migreny, nadmiernej potliwości oraz bruksizmru – zgrzytania zębami.  

Pozostaje pytanie: kiedy rozpocząć swoją „przygodę” z botoksem? Trudno udzielić jednoznaczną odpowiedź. Lepiej działać jeszcze zanim zauważymy na twarzy pierwsze oznaki starzenia. Rzeczona „przezorność” pozwoli nam zachować piękny, młody wygląd na dłużej. 

Zabiegi