Czerwone policzki – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Wyraźnie widoczne czerwone plamki na policzkach to defekt estetyczny mogący mieć różne przyczyny powstawania. Rumień na policzkach bywa odpowiedzią na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne i są jednym z najczęstszych mankamentów urody korygowanych za pomocą specjalistycznych zabiegów laserowych. Odpowiedzialna jest za nie skóra o typie naczynkowym. Problem ten może być przyczyną bardzo widocznych zmian, uaktywniających się przez nadnaturalnie długi czas z błahych powodów, takich jak nagła zmiana temperatury lub stres. W Beauty Medica oferujemy profesjonalne zabiegi z użyciem lasera, który może pomóc w pozbyciu się dolegliwości czerwonych policzków, rumienia i zaawansowanej postaci trądziku różowatego.

Czerwone policzki – o czym świadczą?

Momentalne zaczerwienienia nie powinny budzić podejrzeń i są czymś całkowicie normalnym. Pojawiają się przy wzmożonym wysiłku fizycznym, doświadczaniu stresu albo po wejściu do ciepłego pomieszczenia z mrozu. Jednak jeśli intensywność czerwonych policzków i rumienia oraz czas trwania przypadłości stają się niepokojące, ten efekt może wpływać negatywnie na naszą samoocenę i zostać uznane za defekt estetyczny.

Z problemem borykają się osoby dotknięte cerą naczynkową i nie tylko. Wyróżnia się ona wyraźnymi zmianami wynikającymi z płytkiego unaczynienia skóry, a także jej niskiej grubości i wysokiej wrażliwości. Z biegiem czasu symptomy mogą się nasilać ze względu na poszerzanie kapilar i przechodzić w stan stały, utrzymujący się co jest powiązane z występowaniem licznych pajączków. Niekiedy dochodzi do ich utrwalenia się, co daje rumieniowe podłoże, a na nim pojawiają się wtedy teleangiektazje. Bardzo często dotykają policzków, ale czerwień występuje czasami także na brodzie i nosie a nawet czole, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka.

Aby sobie z tym radzić, można stosować różne preparaty pielęgnacyjne na naczynka, ale także unikać czynników, które zaostrzają objawy. Najskuteczniejsze i często wykorzystywane są także zabiegi laserowe, które oferujemy w naszym salonie. Zamykają one powiększone naczynka, powstrzymując i lecząc kłopotliwe objawy.

Przyczyny powstawania

Wspomniana zwiększona reaktywność naczyń krwionośnych na bodźce jest uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi (w okresie dojrzewania, podczas choroby albo w trakcie ciąży), nadciśnieniem tętniczym lub inną chorobą.

Czynniki zewnętrzne nasilające objawy to nagłe zmiany atmosferyczne, jak mróz czy wiatr, suche powietrze, wysiłek fizyczny, jedzenie gorących posiłków, stres, używki takie jak papierosy czy kawa, leki, a także składniki niektórych kosmetyków. Do tych ostatnich zalicza się alkohole, kamforę albo silne detergenty będące składem żeli pod prysznic. Z tego względu jednym z pierwszych kroków walki z czerwonymi policzkami jest wybranie delikatnych produktów myjących i pielęgnujących.

Należy też pamiętać, że jeśli objawy pojawiają się samoczynnie, bez udziału żadnego z mogących je wywołać czynników, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia współistnienia związanego z nimi stanu chorobowego.

Sposoby na czerwone policzki

Przeglądając dostępne na rynku produkty pomagające w zwalczaniu rumienia, warto postawić na łagodne kremy i balsamy zawierające ziołowe ekstrakty z ruszczyka i kasztanowca czy arniki. Zwiększona dawka witamin z grup C, B i E pomaga odżywić naskórek i wzmocnić naczynia krwionośne. Dodatek flawonoidów zwiększa szansę na działanie antyoksydacyjne. Przydatne w pielęgnacji kosmetyki najczęściej przeznaczone są dla osób ze skórą wrażliwą. Nie tylko regenerują strukturę tkanek, ale także dbają o odpowiednie nawilżenie.

Dodatkowo w naszym salonie oferujemy laserowe zabiegi pomagające trwale pozbyć się czerwonych policzków, rumienia a nawet zaawansowanego trądziku różowatego bez antybiotykoterapii. Wykonuje się je za pomocą intensywnego pulsacyjnego światła termicznie oddziałującego na naczyniaki i pajączki. Ponadto laser wyrównuje koloryt skóry i plamy pigmentacyjne. Warto pamiętać, aby przed terapią unikać kąpieli słonecznych oraz stosowania peelingów. W trakcie samego zabiegu następuje podgrzanie hemoglobiny i obkurczenie naczynka, a na koniec jego zamknięcie. Proces ten doskonale nadaje się także do innych problemów tego typu, takich jak trądzik różowaty i piegi.

Zapraszamy do rezerwacji terminu przez telefon lub do odwiedzenia Beauty Medica osobiście w toruńskim salonie. Można się też z nami skontaktować wcześniej w celu zasięgnięcia porady i poznania dokładnych specyfikacji oferowanych zabiegów.