Jak działa laser frakcyjny i dlaczego odmładza, zagęszcza skórę, likwiduje rozstępy i blizny?

Światło lasera frakcyjnego ablacyjnego wnika w skórę pacjenta i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. W wyniku takiej reakcji lasera z tkanką woda jest podgrzana doprowadzona do bardzo wysokiej temperatury, a potem jej odparowania. Tak powstają kontrolowane mikroskopijne ubytki, które później w procesie gojenia ulegają samoregeneracji.

Uszkodzenia oraz podgrzanie tkanki sąsiadującej bezpośrednio z brzegami kraterów uruchamiają procesy naprawcze zapoczątkowujący tworzenie nowego kolagenu. Kontrolowane poparzenie skóry, doprowadza do zwiększenia aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawczych u człowieka. Dlatego lasery ablacyjne są tak skuteczne w pobudzaniu procesów odnowy i przebudowy chorej (blizny i rozstępy ) oraz zwiotczałej skóry.

Dodatkowym efektem zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym jest kontrolowane złuszczanie skóry, czyli tzw. ablacja. Dając dużo lepsze efekty terapeutyczne niż peeling węglowy.

Jak wygląda się bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym?

Po zabiegu skóra ma tworzy suchą, jednorodną skorupę. Przy mocnych zabiegach np. na blizny potrądzikowe czy poospowe mogą pojawić się wysięki i lekkie podkrwawianie. To normalny objaw. Po zabiegu laserem pacjent jest opuchnięty, a przez pierwsze godziny odczuwa bolesność skóry. Na szczęście później wszystko szybko wraca do normy a efekty mówią same za siebie.